Yemek Kitabı

Yemek Kitabı Baskısı

Yemekler tarih boyunca insanların farklı malzemeleri bir araya getirmesi sayesinde oluşturulmuş lezzetler ve alışkanlıklardır. Bu tariflerin çağlar boyunca unutulmaması açısından da her zaman yemek kitabı yazımları ve basımları gerçekleştirilmiştir. Günümüzde de halen devam eden bir kültür olarak insanlar sahip oldukları tarifleri bir araya getirmeleri sayesinde bu tarz kitaplar oluşturmaktadır.

Yemek tariflerinin bulunduğu bu özel kitap çeşitleri, genellikle yapısına, okuyucu tipine ve yazarın bütçesine bağlı şekilde değişen kalite özellikleri ile basılabilir. Furkan Ofset Matbaa olarak verdiğimiz hizmetlerde yemek kitabı tarifleri açısından okuyucuların en iyi sonuçları keyifli bir şekilde elde edebilmesi için belirtilen ayrıntılara bağlı olarak her yazar için ideal basım hizmetleri verebiliyoruz.

Yemek Kitabı Basımında Kalite Farklılıkları

Tüm kitap çeşitlerinde olduğu gibi yemek kitabı türünde de elbette ki kitabın basımının yapılması için sayfa seçimi ve kapak seçimi gerçekleştirilmesi gerekir. Kitabın sayfa sayısına ve kalitesine bağlı olarak seçilen ciltleme ve sırt kapatma gibi işlemler sayesinde de kitap hazır hale gelir. Bu açıdan özellikle birçok farklı örnekte görüldüğü üzere bu kitaplarda sert kapak seçimleri çok daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Sert kapaklı kitaplar, yemek tariflerinin bulunduğu özel kitaplar açısından kitabın çok daha uzun ömürlü bir şekilde ve dayanıklı olarak kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Tahmin edileceği üzere bu kitaplar mutfak ortamında ve yemeğin hazırlandığı nemli ortamlarda kullanılacağı için sert kapaklar ve kuşe sayfalar kitabın bu faktörlerden etkilenmesini gittikçe düşüren ve kalitesini arttıran bir yapı sağlamaktadır.

Kitabın kapak bölümünde sert kapak tercih edilmesi, kaliteyi ve dayanıklılığı arttırsa da buna bağlı olarak doğru orantıda basım fiyatlarında da artış oluşmasını sağlayabilir. Öte yandan bazı yazarlar sadece tariflerinin ve sağlayacakları bilgilerin okuyucularına ulaşması ve bu ayrıntıların değerli olduğunu görmesi ile daha standart kaliteli basımlar talep etmektedir. Bu sayede de ince karton kapak kullanımı, 1. hamur kalite kağıt kullanımı veya yine kuşe kağıt kullanımı gibi tercihler ile kitap basımları yapılabilir.

Yemek Kitabı Basımı Nasıl Yapılır?

Furkan Ofset Matbaa üzerinde hizmet alarak bir yemek kitabı için hızlı ve kaliteli bir basım talep ediyorsanız, öncelikle kitabın eksiksiz bir şekilde hazır hale getirilmesi önemlidir. Yani kitap içerisinde yer alacak tariflerin düzenli bir şekilde yazılmış olması, bu tarifler ile birlikte kullanılacak yemek fotoğrafları, görseller ve desenlerin seçilmesi gerekecektir. Kitap içerisinde karakter seçimlerinin yapılması, punto seçimlerinin gerçekleştirilmesi ve renk seçimlerinin net bir şekilde yapılması gerekir.

Kitap için tüm spesifik özellikler tercih edildikten sonra firmamız tarafından grafik tasarım ve bilgisayar tasarım hizmetleri verilmediği için tasarımın profesyonel bir noktada yapılması tavsiye edilebilir. Bu sayede hazır hale getirilen tasarım yemek kitabı pdf formatında firmamıza teslim edildiğinde dahi basım işlemlerine kolaylıkla alınabilir.

Hazırlanmış tasarımın tek merkezi ve şubesi Bursa’da bulunan firmamıza ulaşması sonrasında kitabın sayfa sayısına, seçilen yazı tipi ve boyutlarına bağlı olarak size sunulan kağıt alternatifleri ve kapak alternatifleri arasında seçim yapabilir veya direkt olarak seçimlerinizi siz belirtebilirsiniz. Yaptığınız seçimler ile birlikte basıma adedi tercih edilerek, profesyonel bir planlama ile en hızlı bir süreç dahilde basım işlemleri tamamlanacaktır.

Bu noktaya kadar görüldüğü üzere Furkan Ofset Matbaa üzerinden basım hizmetleri almak istediğinizde, yeni başlayanlar için yemek kitabı gibi her noktada istediğiniz kaliteli ile sonuçları elde edebilirsiniz. Bu kapsamda da basım öncesinde de nitelikli ve pratik bilgiler almak istiyorsanız, sayfanın alt kısmında yer alan formu doldurarak bize ulaşabilir, telefon iletişimi kurabilir veya mail vasıtasıyla bize ulaşabilirsiniz.

2020 - Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım DAIO

tr_TRTürkçe